• مدیریت دانش

    مدیریت دانش

آرشیو تحت وب

آرشیو تحت وب

آرشیو تحت وب

 شبكة وب، در سال 1980م.، به منظور تبادل اطلاعات و داده ها توسط تیم برنزلی ایجاد شد و نام وب یک را به خود گرفت. با  پیشرفت های تكنولوژی و محدودیتهای وب ورژن یک، وب دیگری متولد شد که آن را وب دو نامیدند. وب دو به علت  ویژگیهای منحصر به خود ازجمله قابلیت توجه کاربران و به اشتراک گذاری دانسته ها و اطلاعات خود بسیار سریع مورد استقبال کاربران  قرار گرفت. نخستین بار در سال 2006 پیتر ون گاردنر3 در همایش سالانه انجمن آرشیویست های آمریكا تلفیق  قابلیت های وب دو با آرشیو را مطرح کرد و عنوان نمود با استفاده از این ابزار می توان به سهولت به مدیریت منابع آرشیو پرداخت چرا که این موقعیت را  به کاربران خواهد داد تا منابع آرشیوی خود مانند عكس ها، منابع و اسناد مهم را در اختیار مراکز آرشیوی قرار داده و با دیگران به اشتراک بگذارند لذا به تدریج شاهد تولد اصطلاح جدیدی به نام آرشیویست 2 در این حرفه خواهیم بود. برخی ازکشورهای پیشرفته از این قابلیت برای خدمات مراکز آرشیوی خود بهره برده اند از جمله این  نمونه ها ، Archives Hub، ANW(Archives Network Wales)، Archives 4 All (برنامة کنسرسیوم آرشیوی انگلستان) و Scottish Archival Network را می توان نام برد.

آرشیو انلاین

Archives Hub:

ایدۀ ایجاد این آرشیو در سال 1999 در انگلستان مطرح گردید و با عنوان پروژهای یک ساله و با مشارکت 15 مرکز آرشیوی آغاز به فعالیت نمود. پس از یک سال با حمایت چند مرکز آرشیوی و دانشگاهی در انگلستان به طرحی ملی تبدیل شد. هم اکنون این مرکز به عنوان شبكه ای از مراکز آرشیوی موجود در انگلستان امكان دسترسی به آرشیو بیش از 150 مرکز دانشگاهی و دانشكده ای این کشور را فراهم کرده است. در این آرشیو از نرم افزار ویژه ای استفاده  می شود و با استفاده از آن می توان داده هایی مانند متن و تصویر یا پرونده های صوتی را به این آرشیو افزود و امكان ویرایش در آن نیز وجود دارد. آرشیو هاب اولین مجموعه آرشیوی دنیاست که از استانداراد (Z 39-50) بهره برده است .

ANW (Archives Network Wales)

:

این شبكه از سال 2003م. آغاز به کار کرده است و توسط شورای اسناد و آرشیو ولز حمایت می شود و طرحی است که طی آن منابع و اسناد موجود در مراکز اسناد و آرشیو، موزه ها و کتابخانه ها و دانشگاههای ولز جمع آوری و به شكل آنلاین در اختیار کاربران قرار می گیرد. مراکز مشارکت کننده در این پروژه این امكان را دارند تا بتوانند در هر زمان اطلاعات خود را بر روی سایت اضافه و یا  ویرایش کنند. از دیگر امكانات این سایت تخصیص قسمت هایی برای ارایة نظرات و مطالب کاربران است.

 

شرکت دانش هم آرا با بومی سازی فناوری های مبتنی بر web و به طور خاص سیستمهای مدیریت اسناد تلاش نموده است ضمن حفظ استانداردهای موجود در EDMS نیازهای سازمانی شرکتهای و موسسات بزرگ را پاسخ دهد . و در این مسیر سعی نموده است امکانات لازم برای گامهای ایجاد آرشیو را فراهم نماید .